Google search engine
HomeNezařazenéJak se Evropanům nepovedlo ochočit zebry

Jak se Evropanům nepovedlo ochočit zebry

Vždy byl na světě zájem v domestikování a trénování zeber pro jezdectví nebo zapřáhnutí. V 18. století, francouzský přírodovědec Buffon věřil, že zebry mohou nahradit koně a v Paříži kolovaly zvěsti, že Holanďané dokonce už vycvičili celý tým zeber, který jim tahal povoz.

Pro evropské kolonizátory vládnoucí Africe v 19. a na začátku 20. století byla odolnost zeber na nemoci přenášené mouchou tse-tse obrovská příležitost, kterou chtěli využít. Kromě toho se snažili ochočit i ostatní africká zvířata, protože těm které si přivezli z Evropy se v nových podmínkách příliš nedařilo.

Nakonec jejich pokusy o domestikaci zeber byly jedno velké fiasko a není tomu divu, protože ani Afričanům se nikdy nepodařilo pořádně zebry ochočit. Proč? Protože na rozdíl od koní, kteří jsou přirozeně přátelští a uvolnění, zebry jsou celý život v pozoru a i to má svůj důvod.

Proč se jim to nepovedlo?

Přežití v africkém prostředí kde je ohromné množství velkých predátorů jako jsou lvi, tygři, gepardi, hyeny a krokodýli je extrémně těžké a proto se zebry vyvinuly ve zvlášť ostražité a zodpovědné zvířata, které zvládnou utéct tváři tvář nebezpečí, ale když se jim to nepovede a musí bojovat, jsou schopné velmi silné odpovědi na agresi.

Jinými slovy, přírodní výběr udělal ze zeber nervózní, prchavé a v případě nebezpečí brutálně agresivní zvířata. I když tak na první pohled nevypadají, dokáží zabít lva jedním jediným kopem. Jejich ostražitosti vůči lidem pravděpodobně přidali i lovci.

Závěr

I když je možné jednotlivé zebry ochočit, tak jako druh pro domestikaci vhodné nejsou. Kolonizátoři jimi následně zkoušeli nahradit mezka, ale nakonec z jejich plánu sešlo, protože zebry měly menší výdrž a snadno se vyděsily.

Previous articleAhoj všichni!
Next articletest01
RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments