Kopance a Kopance. Historie Pokusů o Domestikaci Zeber


Vždy byl na světě zájem v domestikování a trénování zeber pro jezdectví nebo zapřáhnutí. V 18. století, francouzský přírodovědec Buffon věřil, že zebry mohou nahradit koně a v Paříži kolovaly zvěsti, že Holanďané dokonce už vycvičili celý tým zeber, který jim tahal povoz.

Pro evropské kolonizátory vládnoucí Africe v 19. a na začátku 20. století byla odolnost zeber na nemoci přenášené mouchou tse-tse obrovská příležitost, kterou chtěli využít. Kromě toho se snažili ochočit i ostatní africká zvířata, protože těm které si přivezli z Evropy se v nových podmínkách příliš nedařilo.

Nakonec jejich pokusy o domestikaci zeber byly jedno velké fiasko a není tomu divu, protože ani Afričanům se nikdy nepodařilo pořádně ochočit zebry. Proč? Protože na rozdíl od koní, kteří jsou přirozeně přátelští a uvolnění, zebry jsou celý život v pozoru a i to má svůj důvod.

www.rarehistoricalphotos.com

Přežití v africkém prostředí kde je ohromné množství velkých predátorů jako jsou lvi, tygři, gepardi, hyeny a krokodýli je extrémně těžké a proto se zebry vyvinuly ve zvlášť ostražité a zodpovědné zvířata, které zvládnou utéct tváři tvář nebezpečí, ale když se jim to nepovede a musí bojovat, jsou schopné velmi silné odpovědi na agresi.

Jinými slovy, přírodní výběr udělal ze zeber nervózní, prchavé a v případě nebezpečí brutálně agresivní zvířata. I když tak na první pohled nevypadají, dokáží zabít lva jedním jediným kopem. Jejich ostražitosti vůči lidem pravděpodobně přidali i lovci.

www.rarehistoricalphotos.com

I když je možné jednotlivé zebry ochočit, tak jako druh pro domestikaci vhodné nejsou. Kolonizátoři jimi následně zkoušeli nahradit mezka, ale nakonec z jejich plánu sešlo, protože zebry měly menší výdrž a snadno se vyděsily.

Obzvláště německá armáda ve východní Africe byla zaujata krocením zeber pro jízdu, nošení těžkého nákladu a tažné síly. Dokonce zkoušeli zkřížit koně a zebru pro vytvoření hybrida, který by byl odolný vůči nemocem, které koně stály život.

Během tohoto období bylo naprosto běžné, že výstřední aristokrati z celého světa měli povoz tažený právě zebrami. Zoolog Walter Rothschild cvičil několik zeber, které chtěl využít k táhnutí povozu v Anglii se kterým chtěl přijet do Buckinghamského paláce, aby veřejnosti ukázal sílu a schopnosti zeber. Avšak jeho plán nevyšel, protože si uvědomil, že to kvůli jejich agresivitě a výdrži není možné.

Fotografie: (Photo credit: Hulton Archive/ Corbis / Getty Images / Bunderarchiv / Library of Congress).